W 2020 r. Wiedeń hucznie obchodzić będzie 250 rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena. Wprawdzie ten muzyczny geniusz stąd nie pochodził, ale naddunajska metropolia była miejscem, w którym stworzył oraz prawykonał wiele swoich dzieł.
Dziś, podobnie jak 250 lat temu, Wiedeń nadal nadaje ton w dziedzinie muzyki klasycznej. W roku jubileuszowym zaplanowano bogaty program muzyczny i szereg interesujących wydarzeń towarzyszących. Utwierdzają one w przekonaniu, że Wiedeń to światowa stolica muzyki i wielka scena.
Beethoven wiedeńczykiem?
Wiedeń należy do Beethovena i vice versa: od 1792 do 1827 roku przebywał Beethoven w Wiedniu, dokąd przybył mając zaledwie 22 lata. Kompozytor żył i tworzył w tej muzycznej metropolii jako wiedeńczyk z wyboru przez łącznie 35 lat.
Czy to na Ballgasse, Tiefer Graben czy Laimgrubengasse, Beethoven mieszkał w Wiedniu, przeprowadzał się kilkakrotnie i znał stolicę Austrii jak własną kieszeń. To miejsce, gdzie stał się muzyczną legendą. Przez 35 lat Wiedeń był głównym ośrodkiem życiowym Ludwiga van Beethovena. W mieście pozostało mnóstwo różnorodnych śladów jego obecności: pomniki, tablice pamiątkowe, freski, miejsca zamieszkania. Wiele placów, ulic i szlaków turystycznych w austriackiej stolicy nazwano jego imieniem. W Wiedniu na Cmentarzu Centralnym kompozytor został też pochowany.
W 2020 roku twórczość Beethovena ma zagościć nie tylko w mediach i na dużych scenach, ale także na mniejszych placach i w kręgach wiedeńskich.
Wszechstronny rewolucjonista
Beethoven był nie tylko prawdziwym rewolucjonistą muzycznie, ale był również jednym z pionierów swoich czasów pod względem społeczno-politycznym.
Urodzony i wychowany w społeczeństwie edukacyjnym liberalnego Bonn, stał się później orędownikiem francuskich ideałów wolności, równości i braterstwa. Dla Beethovena sztuka stała ponad wszystko. Korelacja między postawą umysłu Beethovena, a jego twórczością muzyczną będzie jednym z głównych tematów wiedeńskiego Roku Beethovena 2020.
Europejczyk w duchu
Czy to w muzyce, czy też w stanie umysłu, żaden inny artysta epoki nie ucieleśnia nastroju przełomu w Europie, tak bardzo jak Beethoven.
Dożywotnie dążenie kompozytora do równości i wolności naznaczone było postawą dalekowzroczną. Taką postawę można również usłyszeć w jego słynnej IX Symfonii. Słynna melodia ostatniej części symfonii, znana jako "Oda do radości", została wybrana w 1985 roku jako oficjalny hymn Unii Europejskiej. W ten sposób dążenie Beethovena do wolności, równości i braterstwa trwa w duchu Europy do dziś.
Wydarzenia zaplanowane na Rok Beethovena 2020 w Wiedniu https://beethoven2020.wien.gv.at/site/
Źródło informacji: Eurocomm-PR
Komentarze
Prześlij komentarz