Artyści z całego świata od dawna fascynują się snami, które pchają ich do twórczych poszukiwań. Wytwory nieświadomego umysłu mogą wydawać się zarówno fantasmagoryczne, jak i prawdziwe. Ich zdolność do wykrzywiania, zaginania i rozszerzania czasu oraz ich związki z życiem na jawie zawsze inspirowały twórców takich jak Debussy, Dali czy Kafka. Senne marzenia są również punktem wyjścia debiutanckiego albumu Dobrawy Czocher, stosownie zatytułowanego „Dreamscapes” (dosł. Pejzaże ze snu). Polska wiolonczelistka i kompozytorka zabiera słuchaczy w podróż po krainie nieświadomości, odkrywając w swej muzyce mistyczne bogactwo sennej zadumy.W „Forgive” artystka sięga mrocznych głębin duszy i, dociekając znaczenia snów, pyta czy mogą one w jakiś tajemniczy sposób służyć swojemu odbiorcy:
Czy śniąc możemy pracować nad naszą podświadomością? Być może sen
pozwala się z nią połączyć, oferując szczególne możliwości pracy nad
wewnętrznymi dylematami?” – zastanawia się kompozytorka.
Utwór ten, wyraźnie inspirowany kwartetami smyczkowymi Glassa, wykorzystuje hipnotyzującą repetycję, by wciągnąć słuchaczy w świat refleksji i dźwięków.
Podczas nagrywania albumu Czocher współpracowała z niemieckim producentem Niklasem Paschburgiem, który nadał mu charakterystykę filmową, stosując techniki nakładania warstw brzmieniowych.
Komentarze
Prześlij komentarz