Dziś mijają dwa lata od śmierci Kory Jackowskiej

Dziś mijają dwa lata od śmierci Kory Jackowskiej, polskiej piosenkarki rockowej i autorki tekstów, wokalistki zespołu Maanam. Niekwestionowana królowa polskiego rocka. Osobowość sceniczna i medialna. Debiutowała w 1976 roku z zespołem Maanam. Popularność przyniósł grupie występ na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (1980) z piosenką „Boskie Bueonos”. Moment ten okazał się przełomowy nie tylko dla zespołu, ale i dla całej polskiej muzyki rozrywkowej – dotąd tak szarej i przewidywalnej. Każda płyta Kory i Maanamu to wielkie przeboje z doskonałymi tekstami i świetną muzyką. Do największych hitów należą m.in.: Krakowski spleen, Cykady na Cykladach, Szare miraże, Karuzela marzeń, Oddech szczura, Kocham cię kochanie moje, Szał niebieskich ciał, Lipstick on The Glass, Bez ciebie umieram. W 1984 (sic!) roku, u szczytu popularności, komunistyczne władze obłożyły zespół półtorarocznym zakazem obecności w mediach z powodu odmowy występu na zjeździe partii socjalistycznych w warszawskim Pałacu Kultury. „Simple Story” okupowała pierwsze miejsce listy przebojów Marka Niedźwieckiego, który celowo grał jedynie charakterystyczny, krótki perkusyjny wstęp do utworu „To Tylko tango”. W 1986 roku, przemęczona intensywna praca Maanamu (około 200 koncertów rocznie (!) w Polsce i na Zachodzie, kilka milionów sprzedanych płyt, pierwszy polski kontrakt ze światowa wytwórnią – RCA , Teldeg i Fuego, trzy płyty na europejskich rynkach) Kora rozwiązuje zespół.
Na przełomie lat ’80 i ’90 Kora nagrała dwie płyty solowe: „Bella pupa” Kora i Pudelsi oraz „Ja Pana w podróż zabiorę” do tekstów Kabaretu Starszych Panów. Obie uważane są za jedna z najciekawszych, awangardowych pozycji tych dwóch dekad.

Lata ’90 i ’00 to ponownie wielkie sukcesy zespołu Maanam, szereg platynowych i złotych płyt, kilkaset koncertów dla ponad trzy milionowej publiczności. Triumfalny powrót Maanamu w wielkim stylu zapoczątkował album „Derwisz i Anioł” a kontynuowała „Róża” i następne płyty.

W 2003 roku Kora wydała swoją kolejną solowa płytę, zatytułowaną „Kora Ola Ola!”. Wraz z polsko-latynoskim 14-osobowym zespołem przez dwa lata dała przeszło 100 koncertów, grając jednocześnie z Maanamem. Album „Kora Ola Ola!” okazał się ogromnym sukcesem artystycznym i komercyjnym – trafił na 1. miejsce polskiej listy bestsellerów płytowych OLiS.

Z końcem grudnia Kora i Marek Jackowski zdecydowali się rozwiązać zespół, w którym Marek nie występował już od roku z powodu kontuzji doznanych po upadku ze sceny, a Maanam wypełniał przez ten rok swoje zobowiązania wynikające z zawartych kontraktów koncertowych.

Od stycznia 2009 do września 2013 roku koncertowała pod szyldem KORA. W 2010 roku odbyła się premiera singla „Zabawa w chowanego” (sł. Kora, muz. M. Macuk), poruszającego problem pedofilii wśród księży. Do piosenki powstał teledysk (reż. Bartek Ignaciuk), który otrzymał m.in. Nagrodę dla Najlepszego Wideoklipu na Plus Camerimage 2010.

W 2011 roku nagrała swój ostatni studyjny album – „Ping pong”. Tytułowy utwór powstał na podstawie poematu Józefa Kurylaka „Bicie mojego serca”. Pozostałe teksty wyszły spod pióra Kory. Za kompozycję odpowiadali Mateusz „Waszka” Waśkiewicz oraz Marcin Macuk.
W latach 2011-2016 była jurorką polsatowskiego show „Must Be The Music. Tylko Muzyka”.

W 2017 roku wystąpiła w teledysku do piosenki Organka „Czarna Madonna” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. W ostatnim okresie swojej działalności artystycznej wzięła udział w dwóch nagraniach – do piosenki „Człowiek” Glacy oraz „Spleenu” Jimka. Oba utwory powstały na podstawie „Krakowskiego spleenu”. W 2018 roku Kora użyczyła także swojego głosu postaci Edny w filmie „Iniemamocni 2”.

Zmarła 28 lipca 2018 roku. Przez pięć ostatnich lat życia walczyła z chorobą nowotworową. Jej grób znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy ul. Powązkowskiej 43/45 w Warszawie (kwatera K-14-7).
Niespełna pół roku po jej śmierci na tyłach pałacu Branickich przy ul. Nowy Świat 18/20 odsłonięto mural z podobizną Kory. Został on zaprojektowany przez Bruna Althamera w ramach akcji „Wysokich Obcasów” zatytułowanej Kobiety na mury. W listopadzie 2019 roku ukazał się tomik z niepublikowanymi dotąd tekstami Kory pt. „Miłość zaczyna się od miłości” (wyd. Agora) pod redakcją Tomasza W. Michałowskiego. Korę upamiętniła też artystka Paulina Ołowska. Neon jej autorstwa zawisł na bocznej ścianie domu Kory i Kamila Sipowiczów na warszawskich Bielanach. Zawiera cytat z piosenki Maanamu „Anioł” – „Miłość wieczna tęsknota”.


Komentarze