70. urodziny świętował Mark Knopfler

Mark Knopfler (12.08.1949r., Glasgow, Wielka Brytania) - gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów, producent nagrań.
W 1977r. utworzył w Londynie grupę Dire Straits. Jako jej niekwestionowany lider i twórcą całego repertuaru, zdobył uznanie i rozgłos. Knopfler i spółka zaprezentowali rockowe granie oparte na solidnych, starannie opracowanych kompozycjach. Wielkim atutem i największą siłą muzyki Dire Straits była prostota. Żadnych aranżacyjnych zabiegów, żeby zrobić coś z niczego. Żadnego przerostu formy nad treścią czy treści nad formą. Idealne wyważenie wszystkich elementów, w połączeniu z perfekcyjnym wykonawstwem. Knopfler jako lider grupy jawił się człowiekiem mający niezwykle wymagający stosunek do siebie i do innych muzyków. Od początku odpowiadał za każdy najmniejszy dźwięk i nie dopuszczał do niczyjej ingerencji we własne kompozycje. Z tego też powodu pojawiły się zmiany w składzie grupy m.in. odszedł brat Marka David (do dziś tworzący muzykę i wydający płyty pod własnym imieniem). Z czasem grupa zaczęła korzystać z coraz większej różnorodności instrumentalnej, a koncerty pod względem ilości muzyków zaczynały przypominać występy niewielkiej orkiestry.
Knopfler zdobył uznanie przede wszystkim za sprawą oryginalnego stylu gry na gitarze i brzmienia rozpoznawalnego niemalże od pojedynczych dźwięków. Szybko przestał być tylko duchem J.J. Cale'a, Chet'a Atkins'a, Bob'a Dylan'a czy Albert'a Kinga, z którymi kojarzono jego styl, a zaczął być sobą.
Poruszając temat charakterystycznych elementów stylu, nie sposób w tym miejscu pominąć kwestii narracyjnego śpiewu Knopflera, będącego bardzo przyjemną odmianą mruczenia, a tylko w kluczowych momentach stającego się bardziej melodyjnym.
Mark Knopfler sprawdził się także jako kompozytor bardzo bogatej stylistycznie, muzyki filmowej. A motyw przewodni z filmu "Local Hero" wszedł na stałe do repertuaru koncertowego, jako kompozycja zamykająca wszystkie występy artysty.
W 1988 utworzył grupę The Notting Hillbillies i był to wyraźny sygnał, że czuje się zmęczony gigantomanią towarzyszącą poczynaniom Dire Straits. W 1991 ukazała się płyta "On Every Street" i była to ostatnia studyjna płyta sygnowana nazwą Dire Straits. Po olbrzymiej trasie koncertowej, zwieńczonej płytą "On The Night" (1993), ostatecznie stwierdził, że zespół Dire Straits nie jest mu tak naprawdę do niczego potrzebny. Woli grać dla mniejszej liczby ludzi, ale takich, którzy troszeczkę lepiej orientują się, o co w tym wszystkim chodzi. Płyty "Golden Heart" (1996), "Sailing To Philadelphia" (2000), "The Ragpicker's Dream" (2002) czy "Shangri-La" (2004) zawierają dokładnie taką muzykę, jaką nagrywał i nagrywałby dziś z Dire Straits. Tak naprawdę różnica sprowadza się do szyldu.
Po prawie 10 latach od zmiany szyldu, jego koncerty nadal ściągają tłumy wielbicieli, a jego kolejne nowe płyty można kupować w ciemno.
Artyści, z którymi Mark Knopfler współpracował to m.in. Bob Dylan, Van Morrison, Randy Newman, Buddy Guy, Tina Turner, Phil Lynott, Willy DeVille, Eric Clapton, Waylon Jennings, Chet Atkins, Phil Everly, Vince Gill, Paul Franklin, Kate and Anna McGarrigle, Paul Brady, The Chieftains, Ben. E. King, Mary Chapin-Carpenter, Joan Armatrading, Scott Walker, Jeff Healey, The Judds, Jimmy Nail, Bryan Ferry, Aztec Camera, Steely Dan, Sting, Sonny Landreth, James Taylor, Emmylou Harris, Gillian Welch, David Rawlings, i.in.
Do kilku z najbardziej znanych utworów można zaliczyć: Sultans Of Swing, Money For Nothing, Calling Elvis, Romeo And Juliet, Telegraph Road, Walk Of Life, On Every Street, Private Investigations, Darling Pretty, What It Is, Sailing To Philadelphia, Why Aye Man, Boom, Like That oraz Brothers In Arms, który to utwór od kilku lat nie schodzi z pierwszego miejsca trójkowej listy wszechczasów. Najnowsza płyta, "Down The Road Wherever", ukazało się jesienią 2018 roku. Źródło: Materiały prasowe

Komentarze