Muzyka Wojciecha Kilara rozbrzmiała na inaugurację tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele. Poświęcony jest on też m.in. kompozytorom Olivierowi Messiaenowi i Johnowi Cage'owi. „Ideą festiwalu jest nie tyle nagłośnienie wszystkim doskonale znanej muzyki Chopina, co przedstawienie demonstrujących wysoki poziom młodych artystów z Polski. Chcą się oni pokazać w świecie i zaistnieć w międzynarodowym gronie” – powiedział inicjator imprezy i generalny dyrektor Marian Żak, dodając, że są też inni, w tym z USA, Kanady, Włoch, Brazylii, Peru i Urugwaju.
Jak zaznaczył, program tegorocznego festiwalu jest dziełem dyrektora artystycznego Jakuba Polaczyka.
„Zapragnął on przedstawić szerzej trzech ważnych kompozytorów. Polaka Wojciecha Kilara, Francuza Oliviera Messiaena oraz Amerykanina Johna Cage'a. Jest to świetny pomysł, umożliwiający wędrówkę przez różne kraje dzięki reprezentującym ich w znaczący sposób artystom” – mówił Żak.
W trakcie inauguracji imprezy w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku nastąpiło ogłoszenie wyników 5. Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego "New Vision". Pierwszą nagrodę otrzymała Huijuan Ling (Chiny) za utwór „Toward A Rediscovery”.
Polaczyk w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że temat festiwalu „Multikulturowy pociąg” zmierza do zestawienia kultury polskiej z amerykańską i innych krajów. Już na środowym koncercie ilustrowały to utwory Kilara i Paula Moravca.
Jako inne przykłady wymienił występ chińskiej pianistki Fei-Fei Dong, która zagra utwory Chopina. Na koncercie w Lincoln Center, poświęconym 30. rocznicy śmierci Messiaena, utwory tego kompozytora wykonają artyści amerykańscy. Polaczyk poinformował, że zaprezentowany zostanie tam też jego utwór zamówiony we Francji „Memorial na wietrze czasu”. Z kolei na wieczorze Cage'a, interpretować będą jego twórczość Włosi.
Małgorzata Wygoda, fagocistka występująca w środę z Krakow Golden Quintet, oceniła, że festiwal jest świetnym wydarzeniem.„Dla nas jest to duża szansa, żeby przyjechać do Nowego Jorku, zaprezentować nasze umiejętności i pokazać polską muzykę. Cieszymy się, że nasz występ został tak dobrze odebrany” - podkreśliła.
Fantastyczną ideą nazwał zorganizowanie festiwalu wicekonsul RP w Nowym Jorku Stanisław Starnawski.
Żywotność festiwalu, a jest to już 24. edycja, świadczy o jego sile. Łączy muzykę klasyczną, w tym Chopina, z współczesnymi polskimi oraz zagranicznymi kompozytorami i artystami, pokazując jego wielkie wpływy na współczesną muzykę. Jednocześnie przedstawia i doświadczonych i znajdujących się dopiero u progu swej kariery, która niewątpliwie ich czeka. Ten podwójny wymiar festiwalu jest prawdopodobnie jego najważniejszą cechą” – zauważył Starnawski.
Festiwal zamknie 17 listopada Grand Finale: Piano – Piano Frescoes. (PAP)
Komentarze
Prześlij komentarz